poniedziałek, 1 września 2014

Jak Stworzyć Idealny Związek, Udane Małżeństwo?


Czyli jak znaleźć szczęście we dwoje, jak stworzyć idealny związek dwojga kochających się ludzi,

Małżeństwo, czyli nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Przysięga złożona przed Bogiem, wiążąca dwoje ludzi na dobre i na złe. Dzień ślubu ma być najpiękniejszym dniem w życiu, tak jakby później miało być już tylko gorzej i więcej pięknych dni miałoby nie być. Połączenie dwóch połówek, które odnalazły się pośród milionów innych ludzi. Dwoje ludzi połączonych miłością, wiernością, wzajemnym szacunkiem i zaufaniem. Dobra, ale co to jest ta miłość. Jak ją rozpoznać, jak zbudować i co zrobić, żeby małżeństwo, związek pary kochających się ludzi był udany, trwały, zbudowany na skale której żadne żywioły nie zniszczą?


Nie jest to łatwe, wymaga wielu lat ćwiczeń, treningów, prób, potu i łez, ale warto. Życie w udanym, pełnym ciepła, czułości i miłości związku to największe szczęście na świecie. Pod tym magicznym słowem miłość może kryć się siedem cech, które zespalają małżonków, zbliżają ich do siebie i pozwalają iść przez życie trzymając się za ręce. I nie ważne czy mają on 17, 27, .. czy 97 lat.

Kochać, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Aby kogoś kochać trzeba:

       1. Nauczyć się słuchać swojej drugiej połówki.


Słuchanie to uczynek miłości. Nawet kiedy jesteś zmęczony, kiedy to co chce ci powiedzieć twoja żona/mąż nie interesuje cię, wysłuchaj go/ją. Zapewne nie będzie to łatwe, wysłuchać z uwagą czegoś, co nas nie interesuje, męczy czy nudzi. Ale w ten sposób spełnimy potrzebę drugiej osoby. Słuchając z zainteresowaniem mówi naszemu partnerowi, że naprawdę go kochamy. Tak niewiele może zdziałać tak wiele.

      2.Okazywać troskliwość i szacunek ukochanej osobie


Kochać to znaczy troszczyć się o dobro, potrzeby drugiej osoby. W miłości nie liczą się moje potrzeby i pragnienia. Muszę sprawić, że spełnione zostaną potrzeby ukochanej, że ona będzie szczęśliwa, że potrafię sprawić, że jej będzie w życiu dobrze. Nawet kiedy małżonka nie zwraca uwagi na twoje potrzeby, idź dalej. Zaspokajaj jej pragnienia a zobaczysz, że i ona zacznie zauważać twoje potrzeby i pragnienia i je spełniać. Pamiętaj, że miłość rodzi miłość, złość rodzi wrogość a odepchnięcie prowadzi do odrzucenia. Jeśli obdarzasz kogoś miłością, wraca ona do ciebie ze zdwojoną siłą.

Żony, kobiety, nasze ukochane osoby są bardzo wyczulone na wszelkiego rodzaju rocznice, daty, wydarzenia, które były dla nich ważne, a dla mężczyzn niewiele znaczą. Jeśli chcesz aby twoja żona darzyła cię szacunkiem, kochała i traktowała poważnie, musisz pamiętać o rzeczach dla niej ważnych. Nie możesz zapomnieć o jej urodzinach, imieninach, rocznicy ślubu i jeszcze penie kilku innych, które są dla niej ważne. Takie drobiazgi, z męskiego punktu widzenia, są kamieniami milowymi w budowaniu trwałego i silnego związku. W dobie telefonów komórkowych, i innych gadżetów elektronicznych, w których możemy takie daty zapisać i włączyć przypomnienia, nie jest to chyba zbyt trudne do zrealizowania?

      3. Nauczyć się trudnej sztuki kompromisu.


Małżeństwo to połączenie dwóch połówek, które prawie idealnie do siebie pasują. Jednak słowo prawie ma tutaj kolosalne znaczenie. Zawsze znajdzie się dziedzina życia, w której małżonkowie będą mieli odmienne zdania. Żona lubi oglądać telewizję, mąż lubi słuchać radia. Żona lubi wakacje nad morzem, mąż w górach. Mąż chce mieć sportowy samochód, żona mały i zgrabny samochodzik miejski. Tak można by wyliczać w nieskończoność. W sytuacjach odmiennego zdania nie należy się unosić i kierować emocjami, nie można egoistycznie dążyć do przeforsowania własnego zdania. Trzeba usiąść i spróbować poszukać rozwiązania, które zadowoli oboje małżonków. Można na przykład część wakacji spędzić w górach a część nad morzem. Można wspólnie obejrzeć jakiś film a później posłuchać radia podczas prac domowych. Należy jednak pamiętać, aby później nie wypominać potrzeby pójścia na kompromis. Nie można obwiniać partnera za to, że musiało się ustąpić, bo wtedy psujemy całą przyjemność ze wspólne spędzonego czasu.

Z każdej sytuacji są co najmniej dwa wyjścia. Kompromis to nie kapitulacja. Tylko ludzie niedojrzali chcą za wszelką cenę przeforsować swoje zdanie. Dwoje kochających się ludzi zawsze najdzie rozwiązanie kompromisowe, które zadowoli pragnienia obojga z nich.

      4. Nauczyć się unikać wzajemnych ataków i oskarżeń.


Każda akcja rodzi reakcję. Jeśli atakujemy partnera, on wytoczy działa obronne i odpowie atakiem na atak. Krytykowanie, obwinianie, oskarżanie partnera skończy się tym samym w stosunku do nas. Ale nie oznacza to również, że trzeba siedzieć cicho i godzić się na wszystko, nawet jeśli to nam nie odpowiada. Wszystko można powiedzieć, wyrazić, okazać na dwa różne sposoby. W pierwsze wersji może to być atak w stylu „ Dlaczego w ogóle nie poświęcasz mi czasu? Zaniedbujesz mnie i nasze małżeństwo!”. To samo można powiedzieć w sposób stonowany i łagodny, czyli „Kochanie, wiem, że dużo pracujesz i jesteś zmęczony, więc może obejrzymy razem jakiś film lub po prostu pójdziemy na spacer? Odpoczniesz i będziemy mieli chwilę tylko dla siebie?” Wyrażanie emocji, frustracji i uwag w sposób dyplomatyczny i stonowany wymaga nieco wprawy i treningu, ale opanowanie tej sztuki to wielka umiejętność, dzięki której zmienimy nasze życie na lepsze.

5. Nauczyć się zaspokajać uzasadnione potrzeby małżonka.


W czasach narzeczeństwa stawaliśmy na głowie, żeby spełnić potrzeby, zachcianki, marzenia ukochanej osoby. Po ślubie jakoś to dążenie to realizacji marzeń umknęło. A gdybyśmy tak powrócili choćby w połowie do spełniania marzeń naszego małżonka, jak to miało miejsce w narzeczeństwie, to małżeństwo stało by się idealne. Aby jednak zacząć spełniać potrzeby drugiej strony małżeństwa trzeba najpierw je poznać. Zazwyczaj małżonkowie o tym nie rozmawiają. A trzeba porozmawiać, trzeba wyjawić sobie nawzajem swoje potrzeby, oczekiwania, marzenia i powiedzieć, czego oczekujemy od swojego małżonka. Tylko wtedy unikniemy nieporozumień, niedomówień a małżonek będzie wiedział co robić, żeby spełniać nasze potrzeby i pragnienia.

      6. Nauczyć się przebaczania.


Mylić się jest rzeczą ludzką, przebaczać – boską. Przebaczać nie jest łatwo. Ale przebaczać warto. Jeśli chcesz osiągnąć harmonię małżeńskiego pożycia – nie ma innej drogi jak tylko przez przebaczenie. Jest to cena, którą trzeba zapłacić za wewnętrzny spokój i odcięcie się od tego, co nas zraniło. Przebaczenie to miłosierny uczynek względem winowajcy oraz względem nas samych. Kochając mamy obowiązek przebaczać. A przebaczyć można wszystko.

      7. Nauczyć się unikać współzawodnictwa.


Małżeństwo, które staje się areną dwojga walczących ze sobą ludzi nie ma prawa bytu. Małżonka nie możemy traktować jak współzawodnika, nie możemy z nim się ścigać, udowadniać mu za wszelką cenę, że jesteśmy lepsi, mądrzejsi, piękniejsi i że zarabiamy więcej. Nie możemy za wszelką cenę dążyć do panowania nad ukochaną osobą, do dominacji. Walka o pierwszeństwo w rodzinie nie może nam przysłonić reszty życia. Kochając musimy pamiętać przede wszystkich o tych których kochamy a później dopiero o nas samych. Powinniśmy dążyć do tego, żeby to osoby obdarzone przez nas miłością były na najwyższym podium i to powinno sprawiać nam radość i dawać szczęście. Kto potrafi kochać w pełni, sam czuje się godnym miłości i umie ją przyjąć.

Jak widać miłość to siedem cech którymi powinien się charakteryzować człowiek, który mówi że kocha. Tylko tyle, siedem zasad, którymi wystarczy się kierować w życiu, aby kochać i być kochanym. A to w życiu jest najważniejsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz